Onycholiza – czyli kiedy choruje paznokieć

Biały, dziwnie wyglądający, odstający paznokieć? Uwaga! To może być onycholiza. W dobie wszechobecnego i niezwykle modnego manicure hybrydowego onycholiza staje się coraz bardziej popularną przypadłością. Niewłaściwie wykonany manicure akrylowy, hybrydowy czy też żelowy jest jedną z przyczyn onycholizy, ale nie jedyną.

zdrowe-paznokcie-blog.jpg

Przyczyny chorób paznokci

Powodem choroby paznokci mogą być także zbyt ciasna i niewygodne buty (w przypadku paznokci stóp), mikrourazy infekcje grzybiczne, niektóre leki oraz substancje chemiczne zawarte w kosmetykach do paznokci, częste moczenie paznokci np. u osób zajmujących się profesjonalnie sprzątanie czy też choroby takich jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Przyczyn jest wiele, efekt jest jeden.

Czym jest onycholiza i jak leczyć ?

Onycholiza to stan odwarstwienia się paznokcia od warstwy łożyska. W efekcie w wolnej przestrzeni zbiera się powietrze, a paznokieć zabarwia się na kolor biały i odstaje. Jeśli paznokieć dodatkowo żółknie, brązowiej lub sinieje to objaw, ze dodatkowo pojawiło się zakażenie. Onycholiza to nie tylko problem estetyczny, ale też choroba którą należy leczyć. Najlepiej przy pomocy porad dermatologa.

Poznanie przczyn choroby

Warto poznać przyczynę onycholizy. Jeśli jest nią na przykład cukrzyca, samo leczenie objawów czyli złego stanu paznokci na dłuższą metę nie pomoże. W warunkach domowych warto stosować w chore paznokcie wcierki z maści z witaminą a oraz olejku herbacianego, który działa antybakteryjnie.

Opublikowano 2 Jan 2019

Nazywam się Radek jestem neurologopędą, a to jest mój blog w sieci.
Radek Kubik na Twitterze