Dieta - Co warto wiedzieć o Potasie

Zdrowa dieta powinna dostarczyć nam wszystkich tych witamin i minerałów, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jedną z tych substancji, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, jest potas.

Dlaczego niedobory potasu są dla każdego z nas tak wielkim zagrożeniem? Po jakie produkty spożywcze powinniśmy sięgać, by nasz organizm otrzymywał odpowiednią ilość tej substancji wraz z pożywieniem?

Potas niezbędny w naszej diecie

Potas to minerał niezwykle ważny, bez którego nasze serce nie byłoby w stanie prawidłowo pracować. Ten składnik mineralny ma jednocześnie bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób nasz organizm gospodaruje wodą. Niedobory potasu objawiają się w dość charakterystyczny sposób i są dość uciążliwe.

Brak odpowiedniej ilości potasu wpływa przecież negatywnie i na gospodarkę wodną naszego organizmu, i na nasz układ nerwowy.

Niedobory potasu ?

Gdy w naszym menu pojawia się zbyt mało produktów zasobnych w potas, cierpią też nasze mięśnie. Co można zrobić, by uniknąć takich dolegliwości? Zdrowa dieta, która ma nam dostarczyć odpowiednich ilości potasu, powinna uwzględniać obecność większej ilości warzyw oraz owoców. Nie powinno też w niej zabraknąć tak ważnych dodatków do menu, jakimi są pełne ziarna zbóż. Mleko oraz orzechy to kolejne produkty, w których potas pojawia się w większej ilości.

Regularne sięganie po te produkty może nas uchronić przed niedoborami tego minerału, a tym samym – przed wieloma poważnymi problemami ze zdrowiem.

Produkty bogate w potas :

  • Buraki
  • Botwinka
  • Słodkie ziemniaki
  • Pomidory
  • Szpinak
  • Fasole

Zalecane dzienne spożycie potasu to 4700 mg.

Opublikowano 2 Jan 2019

Nazywam się Radek jestem neurologopędą, a to jest mój blog w sieci.
Radek Kubik na Twitterze